enter-article עיצוב מטבח חדש – איך עושים את זה נכון? - מעצב הפנים
מעצבי פנים » מאמרים וחדשות » עיצוב מטבח חדש – איך עושים את זה נכון?

עיצוב מטבח חדש – איך עושים את זה נכון?

נכנסים לבית חדש, ומטבח הקבלן לא עונה לנו על הדרישות? בונים בית חדש? אולי משפצים דירה שהמטבח התיישן בה?  אתן כאן מספר שלבים בבואנו לתכנן בעצמנו את מטבח החלומות.

ראשית בבואנו לתכנן מטבח חדש, עלינו לחשוב את מי הוא ישרת? האם שני בני הזוג מבשלים? האם קיימים בני נוער בשלנים בבית? האם האדם המבשל הוא אחד? שאלה נוספת אותה עלינו להבין היא האם המטבח ישמש גם לאיזור אכילה? רק לפעולת הבישול? האם המטבח הוא עבור משפחה שומרת כשרות שעליה לאכסן מערכות כלים כפולים  ושני כיורים לחלב ולבשר? או אחד כפול?

האם המקרר יהיה מקרר שתי דלתות? מקרר אחד? האם יהיה מדיח? מדיח 60? מדיח אינטרגלי? חצי אינטגרלי? מהו גודל החלל? יש מספיק מקום למעברים נוחים בכדי שלמטבח תהיה צורת ח או ר ?

ברגע שהצרכים התבררו לאשורם, נתחיל במלאכת התכנון:

תכנון של עיצוב מטבח יכול להיעשות בעזרים מועטים כגון דף משבצות וסרגל קנ"מ. שרטטו את חלל החדר המיועד למטבח בקוים ברורים, סמנו את מיקום החלונות בחלל (רוחבם וגובהם מצוינים במספרים) וסמנו את נקודת הברז – מרחקה מהקיר הקרוב ביותר. את מידות היחידות שתבחרו תתאימו בעזרת החישוב ליחידה כפועל יוצא של אורך הקיר הנתון לנו.

נקודת המוצא שלנו תהיה מיקום צנרת המים לכיור. ארון הכיור תמיד יכסה את איזור הצנרת. משמאלו או מימינו ימוקם המדיח. קיימים מדיחים של 60 ס"מ ושל 45 ס"מ. לכל אחת מהאופציות יש להשאיר 1 ס"מ נוספים עבור מרווח להזזה. סט של מגירות נחוץ בסמוך לכיור ולמדיח עבור הסכו"ם היוצא מהמדיח או מרחיצת הכלים בכיור.

כיור יחיד יצריך יחידה של לפחות 70 ס"מ (היחידה נטו לאחר עובי הדופן תהיה סביבות 66 ס"מ פחות או יותר לכן יש לקחת מידה ברוטו ליחידה מצידה החיצוני). לכיור כפול נזדקק לפחות ל 80 ס"מ. רצוי להצטייד במידות הכיור שנבחר מראש כדי לאפשר מינימום חלל ליחידת הכיור ולאפשר מקום מספיק ליחידות סמוכות. בתוך יחידת הכיור ניתן לאבזר בפח אשפה נשלף, בסלסילות נשלפות, או במגירות רחבות המקיפות את הצנרת.

למיקום הכיריים תפקיד חשוב בהגדרת המקום שישמש אותנו לעבודה והכנת המזון. זהו איזור העבודה העיקרי בשימוש.  מצד אחד שלא יהיה מרחק רב מדיי בין הכיריים לכיור ומצד שני, שיהיה מקום מספיק לעבודה.

מתחת לכיריים ניתן למקם מגירות רחבות, כאשר את התנור נמקם ביחידה בנויה גבוהה שתמנע התכופפות מיותרת וכאבי גב. כמובן שנתונים תלויים במבנה החלל, במידה ואין מקום עבור התנור ביחידה גבוהה, נמקם מתחת לכיריים היות וויזואלית מיקום שניהם אחד מתחת לשני יוצרים רצף יפה ונוח.

בסמוך לכיריים עלינו למקם מגירות לשימוש שוטף של כלי עבודה להכנת האוכל, מגירת תבלינים ומגירה לשמן-חומץ ורטבים למיניהם. כל יתר היחידות שנשלב בין כל אלו שצוינו הן על פי הצורך . ממקמים תאים נשלפים עבור צלחות וכוסות, תאים נשלפים עבור קערות מטבח וקערות הגשה, תאים עבור מגשים וקרשי חיתוך ותאים עבור סירים.

אני מעדיפה במקום תאים נשלפים לאחר פתיחת דלת, למקם מגירות נשלפות עבור כל המטבח. המגירות יוצרות קו עיצובי אחיד בעל קוים ישרים וחיבור יפה של כל היחידות.

המקרר - היות והוא יחידה גבוהה,  נמקם את היחידות הגבוהות שאנו מעוניינים בהן בסמוך אליו. היחידות יכולות לכלול – מזווה גבוה, יחידת בילט אין שתכיל גם תנור וגם מיקרוגל, יחידת תריס שתהיה מונחת בפינה בין היחידה הגבוהה לשיש, וככל שיש מקום וצורך. כשאנו מתכננים את היחידות בחלל, יש להתחשב במעברים נוחים, ולא פחות מ 120 ס"מ בין אי לבין ארון ממולו.

בכל הקשור למחיר המטבח יש לקחת מספר גורמים בחשבון : חזית מטבח היא זו המשנה את מחירו בצורה משמעותית. תמיד חזית מעץ מלא ומפורניר יהיו יקרים יותר מחזיתות פורמייקה – בגלל עלויות היצור וחומרי הגלם. עץ טבעי הוא משאב יקר לעומת פורמייקה שהיא מוצר תעשייתי וזול יותר. אך יש לדעת שפורמייקה עמידה, ורחיצה יותר מעץ שנוטה לעיתים להישרט . קיימות אף חזיתות מטבח העשויות זכוכית, MDF צבוע, פולימר, ועוד.

איבזור פנימי – ככל שהמטבח מאובזר יותר , מחירו יהיה גבוה יותר. מדפי לביד הם האופציה הזולה ביותר. זהו איזור העבודה העיקרי בשימוש.
לגבי גופי הארונות, לרוב נמצא שתי אופציות – סיבית- שבבית דחוסה שהיא עמידה וטובה אך במגע עם מים יש לה נטייה להתנפחות, ולבידים- סנדוויץ העשוי מלוחות של עץ דחוסים יחד ונותנים חוזק ועמידות למטבח. מחירי הלבידים מעט יקר יותר מהשבבית.

לסיום - ניתן  באמצעים מועטים לתכנן את מטבח החלומות, אך במידה ונתקלים בקושי או שהחלל מסובך, יש אפשרות תמיד להיעזר במעצבי פנים שיכולים לעזור. ואז , להגיע לחנויות המטבחים עם התכנון, ולקבל הצעות מחיר ממספר חברות או נגרים ובצורה כזו להשוות ולהחליט היכן להזמין את מטבח חלומותיו. בהצלחה!


שוש חקון- מעצבת פנים עצמאית, בוגרת עיצוב פנים בשנקר ועיצוב מטבחים במכללת הבית.
טלפון 054-7606911 , הברבור 10/3 נתניה

עוד באותו נושא

עיצוב מטבחים – לבשל ולאכול בסטייל
קורס עיצוב פנים – למקצוע מאתגר ומבוקש במיוחד

קורס עיצוב פנים – למקצוע מאתגר ומבוקש במיוחד

עיצוב פנים הינו מקצוע מרתק ביותר שכן כל חלל וחדר מקבל עיצוב ייחודי משלו ולכן כל יום בעבודה הינו מתאגר ושונה מהיום הקודם בתחום העיצובתחום עיצוב...

כל השיטות של עיצוב פנים

כל השיטות של עיצוב פנים

בארץ ישנם אלפי מעצבי פנים שונים וזה רק מראה על הפופולריות הרבה של התחום וכמות האנשים אשר עושים שימוש בעיצוב פנים בביתם ביתכם הוא מבצרכם ולכן...

מדריך עיצוב פנים

מדריך עיצוב פנים

חברות רבות משקיעות עשרות אלפי דולרים בעיצוב מכיוון שמראה ותחושת המקום ישפיע ישירות על האדם שנמצא בו ועל תפקודו והרגשתו האישית עיצוב...

עיצוב אמבטיות – רוגע, שלווה, ניקיון

עיצוב אמבטיות – רוגע, שלווה, ניקיון

אנחנו נמצאים בהן לפחות פעמיים ביום, מתמרקים ומקדישים זמן לעצמנו. דווקא הן צריכות להיות מזמינות ואסתטיות – קווים לדמותן של עיצוב אמבטיות אחרי...

string(27) "categoryעיצוב מטבח"